Малезија има нов крал

Од:

Султанот Ибрахим од јужната држава Џохор положи заклетва како нов крал на Малезија на церемонијата во Националната палата во Куала Лумпур.

Монархијата има главно церемонијална улога во Малезија, но нејзиното влијание се зголеми во последниве години, принудувајќи го кралот да користи ретко користени дискрециони овластувања за да ја смири политичката нестабилност. Според уникатниот систем на монархија, поглаварите на деветте малезиски кралски семејства ротираат за да бидат крал, познат како „Јанг ди-Пертуан Агонг“ на секои пет години.

Султанот Ибрахим (65) го наследи Ал-Султанот Абдула Султан Ахмад Шах, кој се враќа на чело на неговата родна држава Паханг по завршувањето на неговиот петгодишен мандат како крал.Додека монархијата генерално се смета за над политиката, султанот Ибрахим е познат по својата чесност и извонредна личност, честопати вклучувајќи се во политичките прашања во земјата.

Познат по својата голема колекција на луксузни автомобили и мотоцикли, Султан Ибрахим има широки деловни интереси од недвижен имот до рударство, вклучително и удел во Форест Сити – проект за мелиорација и развој на Јохор, поддржан од Кина, во вредност од 100 милијарди долари.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Во воздух се судрија два малезиски воени хеликоптери, загинаа десетмина

Малезија бара нова истрага за исчезнатиот МХ-370

А1он

Малезија: Најмалку 10 загинати по авионска несреќа на автопат

Во близина на Малезија се запали танкер, спасени се 25 членови на екипажот, тројца се водат за исчезнати

Горан Наумовски

Феро Инвест се претстави на саем за хидроелектрани во Малезија

Горан Наумовски

Кремљ: Не бевме вклучени во соборувањето на MH17 во источна Украина во 2014 година

Ана Ололовска