ВИДЕО: Во воздух се судрија два малезиски воени хеликоптери, загинаа десетмина

Од:

Малезиската морнарица соопшти дека два воени хеликоптери се судриле и се урнале за време на денешните вежби, при што загинале 10 лица во него. Хеликоптерите биле на обука во поморска база во државата Перак за прославата на 90-годишнината од морнарицата, што се одржува во мај, пишува Франс прес.

„Потврдена е смрт на сите жртви на местото на настанот“, соопшти морнарицата, додавајќи дека останките се испратени во болница за идентификација.

Според снимките објавени на социјалните мрежи, едниот хеликоптер го фатил роторот на другиот, а потоа и двата се урнале. Инцидентот се случил во 09:30 часот по локално време во градот Лумут, каде се наоѓа поморската база, јави Би-Би-Си. Надлежните наведуваат дека ќе формираат комисија која ќе ги истражи причините за несреќата.

Би можело да ве интересира

Малезија бара нова истрага за исчезнатиот МХ-370

А1он

Малезија има нов крал

Малезија: Најмалку 10 загинати по авионска несреќа на автопат

Во близина на Малезија се запали танкер, спасени се 25 членови на екипажот, тројца се водат за исчезнати

Горан Наумовски

Феро Инвест се претстави на саем за хидроелектрани во Малезија

Горан Наумовски

Кремљ: Не бевме вклучени во соборувањето на MH17 во источна Украина во 2014 година

Ана Ололовска