Негативни 2.800 тестови на туристите од директните летови од Велика Британија за Грција

Од:

Во првите два дена од почетокот на директните летови од Велика Британија за Грција, негативни се сите 2.803 тестови за Ковид-19 направени по случаен избор на патниците.

Поконкретно, првиот ден, на 15 јули биле направени 1.366 тестови, а ден подоцна 1.437 тестови на патници кои од британските аеродроми пристигнале во Грција, меѓу кои и од Бирмингем и Манчестер, каде што беа регистрирани голем број позитивни случаи.

Единствено во транзит летовите од Лондон преку Париз и Ларнака, биле откриени два позитивни случаи кои веднаш биле ставени во изолација.

Масовните тестирања на патниците кои во Грција пристигнуваат од Велика Британија планирано е да продолжат и во следниот период. 

Би можело да ве интересира

Бугарија за в петок најави „комплетно затворање“ на државата поради коронавирусот

Жарко Настоски

Албанија: Најмногу починати од Ковид-19 досега, речиси 800 новозаразени

Жарко Настоски

Во Грција регистрирани 1.388 нови случаи, починаа 84 лица од Ковид-19

Жарко Настоски

Британија од следниот месец ќе дозволи ограничен број гледачи на спортските терени

Жарко Настоски

Словенците во пандемијата почнале да пијат повеќе антидепресиви

Жарко Настоски

Рекорден број смртни случаи од Ковид-19 во Србија, над 5.000 новозаразени во последниот ден

Жарко Настоски