Муса Факи Махамат реизбран за претседател на Африканската унија

Од:

Досегашниот претседател на Африканската унија, Муса Факи Махамат, денеска на самитот во Адис Абеба е реизбран за нов четиригодишен мандат во чело на организацијата, наведуваат извори од организацијата.

„За вториот мандат на Муса Факи како претседател на Комисијата на Африканската унија гласаа 51 од 55 земји-членки“, напиша на Твитер портпаролот на АУ, Еба Калондо, по првиот ден од виртуелниот самит на АУ.

Поранешниот премиер на Чад денеска беше единствениот кандидат за функцијата прв човек на најголемата организација на црниот континент.

Би можело да ве интересира

Групата Г20 и даде на Африканската унија ист статус како и на Европската унија

(ВИДЕО) Навивачка погина во стампедо: Тажен епилог на хаосот пред мечот во Мароко

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Израелска дипломатка протерана од самитот на Африканската унија

Ана Ололовска

САД ќе и дадат 55 милијарди долари на Африка во следните три години

Ана Ололовска

ЕУ и четири земји-членки ќе ја помогнат адаптацијата на Африка на климатските промени

Ана Ололовска

Фондацијата Гејтс ќе додели 1,4 милијарди долари за помош на земјоделците во Африка и Азија

Ана Ололовска