ЕУ и четири земји-членки ќе ја помогнат адаптацијата на Африка на климатските промени

Од:

Потпретседателот на Европска комисија, Франс Тимерманс денеска најави дека ЕУ и четири нејзини земји-членки ќе и дадат на Африка над една милијарда евра за адаптирање на климатските промени.

Тимерманс помошта за Африка ја најави на Самитот на Обединети нации КОП27, што се одржува во египетското летувалиште Шарм ел Шеик.

– ЕУ и четири земји-членки – Франција, Германија, Холандија и Данска ќе обезбедат повеќе од една милијарда евра за поддршка на адаптацијата на Африка, посочи Тимерманс.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Се повеќе Европејци имаат необични миленици, издадено е предупредување дека се опасни

А1он

(ВИДЕО) Навивачка погина во стампедо: Тажен епилог на хаосот пред мечот во Мароко

Предраг Петровиќ

САД ќе и дадат 55 милијарди долари на Африка во следните три години

Ана Ололовска

Фондацијата Гејтс ќе додели 1,4 милијарди долари за помош на земјоделците во Африка и Азија

Ана Ололовска

Оксфам: Во Африка на секои 48 секунди по еден човек умира од глад

Ана Ололовска

УНИЦЕФ: Поради сушата, на милиони деца во Африка им се заканува смрт