САД ќе и дадат 55 милијарди долари на Африка во следните три години

Од:

САД ќе и доделат 55 милијарди долари за Африка во следните три години, соопшти Белата куќа додека американскиот претседател Џо Бајден се подготвува за американско-африканскиот самит оваа недела во Вашингтон.

На него тој ќе разговара со африканските лидери за изборите во 2023 година и за состојбата на демократијата.

Советникот за национална безбедност на Белата куќа, Џејк Саливан, рече дека САД на тој форум ќе понудат ресурси за економски развој, додавајќи дека посветеноста на Вашингтон за инвестирање во земјите на африканскиот континент е релативно голема во споредба со другите земји.

Бајден утре среда ќе организира свечена вечера за околу 50 африкански лидери и ќе ја објави својата поддршка за пристапувањето на Африканската унија во Г20. Американскиот претседател инсистира дека меѓу постојаните членки на Советот за безбедност на ОН треба да има и африканска земја. Од почетокот на својот мандат, Бајден посети многу земји во Азија, Европа и Блискиот Исток, но до сега не отпатувал во Африка.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Америка го ограничи движењето на својот дипломатски персонал во Израел

Стејт департментот потврди дека ќе стави вето на приемот на Палестина во ОН во Советот за безбедност

Горан Наумовски

Белата куќа се противи на палестинската државност

Џонсон: Путин ќе продолжи да маршира низ Европа, Балканот може да биде следен

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Едно лице загина откако цистерна со нафта експлодира на автопат во Алабама

САД одделно ќе гласа за помош на Украина и Израел, републиканците на Трамп се закануваат