САД ќе и дадат 55 милијарди долари на Африка во следните три години

Од:

САД ќе и доделат 55 милијарди долари за Африка во следните три години, соопшти Белата куќа додека американскиот претседател Џо Бајден се подготвува за американско-африканскиот самит оваа недела во Вашингтон.

На него тој ќе разговара со африканските лидери за изборите во 2023 година и за состојбата на демократијата.

Советникот за национална безбедност на Белата куќа, Џејк Саливан, рече дека САД на тој форум ќе понудат ресурси за економски развој, додавајќи дека посветеноста на Вашингтон за инвестирање во земјите на африканскиот континент е релативно голема во споредба со другите земји.

Бајден утре среда ќе организира свечена вечера за околу 50 африкански лидери и ќе ја објави својата поддршка за пристапувањето на Африканската унија во Г20. Американскиот претседател инсистира дека меѓу постојаните членки на Советот за безбедност на ОН треба да има и африканска земја. Од почетокот на својот мандат, Бајден посети многу земји во Азија, Европа и Блискиот Исток, но до сега не отпатувал во Африка.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Поранешен американски шпион: Време е да се каже вистината за НЛО

Ана Ололовска

ВИДЕО: Две лица загинаа во пад на мал авион во Америка

Ана Ололовска

Напад со нож во Кливленд, ранети тројца полицајци

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Бајден: Америка го доби она што и требаше, спречивме економски колапс

Ана Ололовска

80 години затвор за тинејџер кој си ги уби мајката и сестрата

Бебе почина во вжештено возило, родителите додека беа на миса и го оставија само три часа