УНИЦЕФ: Поради сушата, на милиони деца во Африка им се заканува смрт

Од:

Детскиот фонд при Обединетите нации (УНИЦЕФ) предупреди дека голем број деца во Африканскиот Рог и Сахел може да умрат поради тешка неухранетост и ризик од болести кои се пренесуваат преку вода, јавува Анадолија.

Извршната директорка на УНИЦЕФ Кетрин Расел повика на итна помош додека Етиопија, Кенија и Сомалија се борат со голема суша.

Според неа, бројот на луѓе кои се соочуваат со суша во Африканскиот Рог е зголемен од 9,5 милиони на 16,2 милиони од февруари, поради што децата и семејствата се изложени на поголем ризик од болести како колера и дијареа.

– Милиони деца се на само една болест од катастрофа, додаде Расел.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Се повеќе Европејци имаат необични миленици, издадено е предупредување дека се опасни

А1он

(ВИДЕО) На Европа и се заканува нова голема криза: Доаѓа екстремно сушно лето, цели региони страдаат за вода

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Навивачка погина во стампедо: Тажен епилог на хаосот пред мечот во Мароко

Предраг Петровиќ

САД ќе и дадат 55 милијарди долари на Африка во следните три години

Ана Ололовска

ЕУ и четири земји-членки ќе ја помогнат адаптацијата на Африка на климатските промени

Ана Ололовска

Фондацијата Гејтс ќе додели 1,4 милијарди долари за помош на земјоделците во Африка и Азија

Ана Ололовска