Иванка Трамп во Африка, за економско јакнење на жените

Од:

Ќерката на американскиот претседател Доналд Трамп, Иванка Трамп, започна четиридневна турнеја низ Африка за да го промовира вработувањето на жените во земјите во развој.

-Во суштина веруваме дека инвестирањето во жени е паметна развојна политика и е паметна деловна одлука, рече Иванка Трамп во главниот град на Етиопија Адис Абеба.

Иницијативата Глобален развој и просперитет на жените има за цел до 2025 година економски да зајакне 50 милиони жени.

Претседателот Трамп и нареди на УСАИД да инвестира 50 милиони долари во фондот на Глобален развој и просперитет на жените.

Би можело да ве интересира

Франција испраќа дополнителни сили во регионот Сахел

Ана Ололовска

ВИДЕО: Етиопија со помош на Кина го лансираше својот прв сателит

Пет водечки светски технолошки компании обвинети дека се одговорни за смртни случаи и сериозни повреди на деца во Африка

Ана Ололовска

Ахмед: Воениот пекол ја зацврсти мојата желба за мир

Во Најроби почна тридневен самит на ИЦПД

Ана Ололовска

Во Африка повеќе од 52 милиони жители се соочени со глад

Ана Ололовска