etiopija

Свет

Цивилите во Тиграј жртви на воени и злосторства против човештвото

А1он
Безбедносните сили и нивните сојузници во спорниот дел на зафатената од војна северна Етиопија извршија злосторства врз Тиграјците кои се воени злосторства и злосторства против
Свет

Етиопија прогласи хуманитарно примирје во Тиграј

А1он
Владата на Етиопија денеска прогласи „неограничено хуманитарно примирје“ во завојуваниот регион Тиграј, наведувајќи дека тоа е неопходно за непречено доставување помош во областа. „Владата ја
Свет

Повеќе од 300 цивили се убиени во бомбардирања во Етиопија во последните три месеци

А1он
Повеќе од 300 цивили се убиени од крајот на ноември во повеќе воздушни напади во северна Етиопија, каде има војна, особено во провинцијата Тиграј, соопшти
Свет

ОН: Речиси 40 отсто од луѓето во Тигреј се соочуваат со „екстремен недостиг на храна“

А1он
Повеќе од една третина од луѓето во регионот Тигрeј во Етиопија „страдаат од екстремен недостиг на храна“, соопшти Светската програма за храна на Обединетите нации
Свет

Во бомбардирање во Етиопија загинаа 17 цивили

А1он
Во етиопскиот регион Тигреј, 17 цивили загинаа во бомбардирање од страна на армијата, соопштија локалните власти. Истиот ден, американскиот претседател Џо Бајден телефонски разговараше со