Грција испраќа спасувачи како помош по експлозијата во Бејрут

Од:

Спасувачки тим од 12 пожарникари, со куче спасувач и две возила со специјална опрема, денеска од воениот аеродром во Атина, со C-130 заминуваат за Бејрут за да им помогнат на либанските власти во спасувачките акции, јавува МИА.

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис изјави дека спасувачкиот тим заминува откако од Либан била побарана помош за акцијата за пронаоѓање и спасување на преживеани, а Грција е подготвена да помогне и со испраќање медицинска опрема.

А токму медицинска опрема и лекови ќе испрати Кипар до Либан, според либанската амбасадорка во Никозија, која за кипарската новинска агенција ЦНА изјави дека помошта ќе биде испратена утре.

Министерството за надворешни работи на Кипар соопшти дека за утре е планиран специјален лет за Бејрут за репатриација на кипарските државјани.

 

Би можело да ве интересира

Ќе се апсат оние кои поттикнуваат „Движењето против употреба на маска“ во Грција

Ана Ололовска

Од почетокот на туристичката сезона, во Грција регистрирани 1.238 случаи на Ковид-19 кај посетители

Ана Ололовска

Грција најави нов круг прелиминарни контакти со Турција наскоро

А1он

Ердоган во Турција тужи грчки новинари поради навредливата насловна страница

А1он

Состанок на Света Гора по ширењето на коронавирусот

Ана Ололовска

Со хеликоптер спасени шест лица заглавени во грчко планинско село од невреме

Ана Ололовска