ФБИ ќе учествува во истрагата за експлозијата во Либан

Од:

Американскиот државен потсекретар за политички прашања Дејвид Хејл изјави денеска дека Федералното истражно биро (ФБИ) ќе им се придружи на Либанците и другите меѓународни истражители во истрагата за експлозијата во пристаништето во Бејрут во која загинаа повеќе од 170 луѓе, а најмалку 6.000 се повредени.

За време на посетата на една од погодените населби во Бејрут, Хејл рече дека ФБИ ќе учествува во истрагата на покана на либанските власти.

Тој изјави дека учеството во истрагата е еден од начините на кои САД му помагаат на Либан во решавањето на последиците од катастрофалната експлозија.

Хејл пристигна денеска во Либан и треба да се сретне со либанските власти во наредните два дена.

Би можело да ве интересира

ФБИ: Иран и Русија се мешаат во претседателските избори во САД

Ана Ололовска

Американски суд пресуди Иран да плати отштета за киднапирање агент на ФБИ

Ана Ололовска

Либан бара од Интерпол да приведе двајца Руси поради експлозијата во Бејрут

А1он

Либан и Израел постигнаа историски договор за индиректни разговори

А1он

Израел ќе одржи разговори со Либан следниот месец

А1он

Новоназначениот либански премиер Мустафа Адиб поднесе оставка без да формира влада

А1он