tutunari

Економија

Новите тутунски здруженија бараат одлука за елементарна непогода и „зелена нафта“

А1он
Новоформираните тутунски здруженија од Прилеп побараа Владата да донесе одлука за прогласување елементарна непогора зашто сушата го преполови производството. Мерката зелена нафта е добра, но
Економија

Предлог-законот за финансиска поддршка на тутунарите пред собраниската Комисија за земјоделство

А1он
Собраниската Комисија за земјоделство, шумарство и водостопанство денеска на седница треба да го разгледа Предлог-законот за финансиска поддршка на тутунарите чија цел е намалување на
Економија

Новоформираните тутунски здруженија реагираат: Остана неоткупен тутун, субвенции нема

А1он
Има неоткупен тутун во целата држава, не знаеме како ќе бидеме обесштетени со КОВИД-мерките, а на прагот на новата реколта сме без субвенции и ја
Економија

Договорен откупот на вишокот тутун, Тутунски комбинат Прилеп да преземе 700 тони

А1он
Владата синоќа на седница ја разгледа и усвои информацијата за состојбите за откуп на тутун од реколта 2020 година и донесе заклучок да му се
Економија

Иницијативниот одбор на тутунарите бара поголема динамика на откуп и средба во Министерството за земјоделство

А1он
Ако не се зголеми динамиката, не може да се дооткупи тутунот во наредните 20 работни дена, велат од Иницијативниот одбор на тутунарите и бараат средба
Економија

Тутунарите интензивно ги пријавуваат вишоците, се бара откуп и во сабота

А1он
Во прилепско-пелагонискиот регион за пет дена се пријавени околу 2 200 тони вишок тутун што треба дополнително да се преземе од договорените количини, информираат од
Економија

Тутунарите ќе ги решаваат проблемите преку нова средба со институциите и откупувачите

А1он
Продолжува откупот на тутунот, а продолжувa и битката на тутунарите за реално купување на родот и преземање на вишокот тутун. Oд Сојузот на земјоделските здруженија
Економија

Нема веќе протести, тутунарите ќе го предаваат родот, иако не се задоволни од процената

А1он
Нема решение за проблемот со тутунот. Ќе продолжиме да го носиме на вагите, но и натаму не се согласуваме дека треба само да се предаде,
Економија

Тутунарите на средба со надлежните, бараат зголемување на субвенциите до 100 денари

А1он
Линеарно зголемување на субвенциите до 100 денари за килограм, бараат тутунарите кои денеска протестираа пред Владата. Тие во моментов се на средба со надлежните. Како