testovi

Македонија

„Авицена лабораторија“ ги намали цените на тестовите за Ковид-19

А1он
„Авицена лабораторија“ почнувајќи од 17.6.2021 година, ги намали цените на тестовите за Ковид-19 за своите клиенти, и со тоа новите цени се следните:  Ковид-19
Свет

Нов тест открива кои пациенти се под ризик да развијат тешка форма на Ковид-19

А1он
Научници во Британија развија тест на крвта што може ефикасно да ги открие пациентите кои имаат повисок ризик да развијат тешка форма на Ковид-19. Експертите
Свет

Во Индонезија одобрен тест кој го открива коронавирусот преку здивот

А1он
Индонезиските истражувачи го претставија апаратот кој преку здивот на пациентот, за неколку минути открива дали едно лице е инфицирано со коронавирусот. -Министерството за здравство на
Спорт

ВИДЕО: Во Катар 20.000 гледачи на отворање на нов стадион, сите тестирани на корона пред влезот

А1он
Една од арените на кои ќе се играат натпреварите од Светското фудбалско првенство во Катар во 2022 година, стадионот Ахман Бин Али, денеска беше свечено
Регион

Домашни тестови за коронавирус во аптеките во Србија за 10 евра

А1он
Тестови за утврдување на присуство на Ковид-19 од денеска се продаваат во аптеките во Србија по цена од 10 евра. Според српските аптекари тие се
Регион

Грција со закон ги спречува профитерите – тестовите за Ковид-19 ќе чинат најмногу 40 евра

А1он
За да се спречи профитерството со тестовите за Ковид-19, грчката Влада воведува плафон за цените за ПЦР и брзите тестови, кои од денеска во земјата
Свет

3.700 Швеѓани погрешно дијагностицирани со Ковид-19

А1он
Околу 3.700 лица во Шведска добиле неточен резултат дека се позитивни на коронавирусот, поради грешка во опрема за тестирање која пристигнала од Кина, објави денеска
Регион

Поранешниот министер за здравство: Албанија треба да прави по 2.500 ковид-тестови на ден

А1он
Поранешниот албански министер за здравство, познат лекар анестезиолог-реаниматор и универзитетски професор, Тритан Шеху, изјави дека Владата треба да ги следи советите на Светската здравствена организација
Македонија

Бизнисмени донираа тестови за коронавирус за Институтот за јавно здравје

А1он
Неколку македонски претприемачи денес во Секретаријатот за европски прашања во Владата му предадоа на Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, во улога на Национален координатор
Свет

Баварија најави бесплатни тестови за Ковид-19 на аеродромите

А1он
Премиерот на германската покраина Баварија, Маркус Седер, најави бесплатни тестови за коронавирус на аеродромите за повратниците од годишните одмори. Баварија сака сите патници, кои со