Бизнисмени донираа тестови за коронавирус за Институтот за јавно здравје

Од:

Неколку македонски претприемачи денес во Секретаријатот за европски прашања во Владата му предадоа на Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, во улога на Национален координатор на странска помош во земјава, донација во тестови за дијагностицирање на коронавирусот, информираше Секретаријатот.

dobivaj vesti na viber

Како што соопшти СЕП, донацијата ја обезбедија претприемачите Љазим Дестани од компанијата „Еколог“, Назми Виќа од компанијата „АББРУЧ AWR“ и Ремзи Ејупи од компанијата „Еврокоха“. Тестовите се наменети за Институтот за јавно здравје и ќе бидат веднаш ставени во функција.

Вицепремиерот Османи за време на примопредавањето изрази благодарност до бизнисмените за оваа донација.

– Искрена благодарност до целата бизнис заедница за континуираната поддршка во справувањето со Ковид-19, секако посебна благодарност и за господинот Дестани, господинот Вика, и господинот Ејупи за денешната донација, која претставува значајна поддршка во справувањето со пандемијата, истакна Османи за време на предавањето на донацијата.

Претставникот на донаторите при средбата истакна дека ова е само мал придонес во борбата на државата со светската пандемија, со надеж за поттик на другите претприемачи да се придружат на овие хуманитарни активности.

Би можело да ве интересира

Регистрирани се 266 нови позитивни ковид случаи

Горан Наумовски

КЗБ: Почнува вакцинација со четврта доза против Ковид-19

Горан Наумовски

Д-р Михајлова: Се враќаат позитивни од одмори во Грција, Шпанија, Турција и од концерти, заразени со Ковид-19 се и вакцинирани и прележани

293 нови случаи на Ковид-19, нема починати

290 нови случаи на Ковид-19 во последните три дена, нема починати

Катерина Павлова-Николовска

193 нови случаи на Ковид-19, двајца починати

Катерина Павлова-Николовска