sunak

Свет

Честитки од Брисел и Париз и поддршка од Џонсон за новиот британски премиер

А1он
Европската Унија смета на цврсти односи со Велика Британија, со целосно почитување на договорот постигнат по нејзиниот излез од блокот, изјави денеска претседателката на Европската
Свет

Песков: Изборот на новиот британски премиер не дава надеж за промени на подобро

А1он
Портпаролот на Кремљ Димитриј Песков изјави денеска дека изборот на Риши Сунак за нов британски премиер „не дава причина за надеж за позитивен развој на
Магазин

Новиот британски премиер е побогат од кралот Чарлс Трети, поседува 730 милиони фунти

А1он
Биографијата на новиот британски премиер Риши Сунак и неговата сопруга Акшата Мурти е всушност повеќе од интересна, а Акшата е побогата од него и „тежи“
Свет

Риши Сунак официјално стана првиот индиски премиер на Велика Британија

А1он
Риши Сунак, кој вчера беше избран за лидер на ториевците, денеска и официјално беше назначен за премиер на Велика Британија. Сунак денеска одржа средба со
Свет

Риши Сунак собра 100 препораки да се кандидира за лидер на ториевците во Британија

А1он
Поранешниот британски министерна финансии Риши Сунак го надмина прагот од 100 задолжителни препораки потребни за да се кандидира за лидер на Конзервативната партија по оставката