slavjanka petrovska

Uncategorized

Петровска: Ќе стигнат првите мултинаменски македонски дронови, македонската армија се модернизира според НАТО стандардите

А1он
Наскоро ќе стигнат првите македонски мултинамески дронови, изработени во наменската фабрика АТС АММО и Министерството за одбрана работи на набавка на дронови во поголем обем
Македонија

Петровска: Ковачки да се извини за изнесените лаги

А1он
Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска до пратеникот Драган Ковачки упати барање за извинување за лагите што ги изнесува за наводниот секс-скандал и наводното прикривање
Македонија

Петровска: Со оглед на однесувањето на руската надворешна политика, не гледам зошто Лавров би дошол во Скопје

А1он
Министерката Славјанка Петровска на одговор на новинарско прашање во вечерашното издание на Тема на денот во Дневникот на Македонската телевизија одговори и за можното учество
Македонија

Петровска: Северна Македонија е активен и посветен НАТО сојузник

А1он
Министерката за одбрана Славјанка Петровска утрово се сретна со помошникот генерален секретар на НАТО за политички работи и безбедносна политика Хавиер Коломина, со кого разговараше
Македонија

Ковачки: Генерали и полковници сексуално малтретирале офицерки ветувајќи им унапредување во АРМ

Орце Костов
Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Ковачки праша дали ќе им одговорност за случаите на злоупотреба на службената позиција и сексуално матлретирање на офицерки и војници од
Македонија

Петровска: Протераните руски дипломати се обиделе да се вмешаат во стратешките национални интереси на државата

А1он
Министерката за одбрана Славјанка Петровска истакна дека тројцата руски дипломати кои неодамна беа протерани се лица кои работеле спротивно на дипломатските правила и се обиделе,
Македонија

Петровска: Македонците во Албанија имаат апсолутно право да се произнесат како што се чувствуваат

А1он
Тие имаат апсолутно право да се произнесат онака како што се чувствуваат односно да се произнесат како Македонци. Правото на самоопределување на секој еден граѓанин,
Македонија

Банкината им е споменик на загинатите крај Карпалак и по 22 години: Петровска ќе бара дозвола од Желино да постави спомениик

Орце Костов
Министерката за одбрана Славјанка Петровска и началникот на Генералштабот на Армијата, генерал потполковник Васко Ѓурчиновски ја предводеа делегацијата од Министерството за одбрана и Армијата која
Македонија

Стела ќе добие куќарка во дворот на министерството за одбрана: Петровска ќе го чува новото милениче на работа и дома

Орце Костов
Црното куче кое неодамна го вдоми министерката за одбрана, Славјанка Петровска, ќе добие дом во дворот на Министерството, а во зависност од обврските, министерката ќе
Македонија

Петровска и Османи ја поздравија одлуката на Турција да не го попречува членството на Шведска во НАТО

А1он
Министерката за одбрана Славјанка Петровска, која заедно со премиерот Димитар Ковачевски и министерот за надворешни работи Бујар Османи учествува на Самитот на НАТО во Вилнус,