pticji grip

Свет

Превентивно колење на живина поради птичји грип започнаа околу стотина општини во Франција

А1он
Француските здравствени власти наредија превентивно колење на одгледувана живина во околу стотина општини, главно во Ланд, но исто така и во Атлантските Пиринеи, со цел
Свет

Словенија прогласена за високоризична земја поради птичји грип

А1он
Словенечката управа за безбедност на храна, ветеринарен сектор и заштита на растенијата ја прогласи цела Словенија за високоризична област поради појава на птичји грип. Одлуката
Свет

400.000 кокошки и патки заклани во Јужна Кореја поради птичји грип

А1он
Властите на Јужна Кореја потврдија дека на една живинарска фарма во југозападниот дел на земјата избувнала епидемија на високо патоген вирус на птичји грип Х5Н8,
Свет

Холандија нареди да се заколат 200.000 кокошки поради птичји грип

А1он
Холандското Министерство за земјоделство денеска нареди да се заколат 200.000 кокошки откако беше откриен многу заразен птичји грип на фарма во источниот град Пуифлијк. Масовното
Свет

Русија пријави појава на птичји грип, усмртени 283.000 птици

А1он
Москва, 27 октомври 2020 (МИА) – Русија пријави појава на високо патогениот птичји грип Х5Н8 на фарма во западниот дел на земјата, објави денеска Светската
Свет

Франција ги зајакнува мерките за превенција од птичји грип

А1он
Ризикот од внесување на вирусот од птичјиот грип во Франција од страна на птиците преселници преминува од „занемарлив“ до „умерен“. Во некои области, одгледувачите на
Свет

Сеул забрани увоз на живина од Австралија поради птичји грип

А1он
Министерството за земјоделство на Јужна Кореја забрани увоз на месо од живина и јајца од Австралија, откако таму се појави екстремно патоген птичји грип, објавено е денеска
Видео Македонија

(ВИДЕО) Димов: Не бакнувајте се при поздравување и не играјте руски рулет со коронавирусот, секој може да се зарази

Маја Илиевска-Пачемска
Поранешниот министер за здравство, Владимир Димов, актуелен медицински директор во Клиничката болница „Аџибадем Систина“, во интервју за „А1он“ направи споредба на паниката кај граѓаните предизвикана
Регион

Поради птичји грип во Бугарија ќе бидат усмртени 5.380 патки

А1он
Бугарската агенција за безбедност на храната денеска соопшти дека во градот Раковски, во јужниот дел на Бугарија, се појавил вирус на птичји грип Х5Н8, поради