pozar

Македонија

Кабел предизвикал пожар на Трансфузиологија, а се гасне запален автобус во близина на „Црвен крст“

Кристијан Ландов
Кабел во серверска соба се запалила во Институтот за трансфузиологија во клиничкиот центар „Мајка Тереза“, а на булеварот „Кочо Рацин“ горел автобус. На двете места
Македонија

По пожарите, волците шетаат на нивите во Малешевијата

А1он
Волци кои шетаат во малешевските ниви барајки храна и засолниште од пожарите е само еден од примерите за огромната катастрофа која го снајде Малешевскиот регион.
Македонија

Нов тим бугарски пожарникари доаѓа во Пехчево

А1он
Нов тим од девет пожарникари од Смолјан замина за Република Македонија за да помогне во гаснењето на пожарите. Првите четири тима бугарски пожарникари со противпожарна
Македонија

Жената за која се тврди дека изгорела во пожар во Старо Нагоричане се уште не е пронајдена

А1он
Директорот на Центарот за управување со кризи Стојанче Ангелов на денешната прес-конференција информираше дека се уште не е пронајдена жената за која се тврдеше дека
Македонија

Активни пожарите во Беровскиот, Скопскиот, Битолскиот, Кумановскиот регион, локализиран пожарот во делчевско

А1он
Се уште се активни пожарите во Пехчево, Сарај во Скопје, Петровец, Старо Нагоричане, Прилеп, Штип, Битола, соопшти Центарот за управување со кризи (ЦУК), согласно состојбата
Македонија

Приведен дебранец поради сомнение дека предизвикал пожар

А1он
Приведен е Б.М.(60) од Дебар, поради сомнение дека предизвикал пожар. Тој бил затекнат кај опожарена нива во село Бомово. МВР информира дека вчера околу 18.30
Регион

Србија испраќа во Грција 37 пожарникари со 13 возила и три хеликоптери

А1он
Министерството за внатрешни работи на Србија во текот на денот во Грција ќе испрати 37 припадници на Секторот за вонредни состојби со 13 противпожарни возила,
Регион

Пожарите во Грција уништија илјадници хектари шума, загина пожарникар

А1он
Две лица загинаа, од кои едниот пожарникар, а најмалку 20 лица беа префрлени во болниците поради повреди, додека беше наложена дополнителна евакуација на населението. Во
Свет

Голем пожар во Калифорнија, пет лица се сметаат за исчезнати

А1он
Американските власти соопштија дека се во потрага по пет исчезнати лица, откако голем пожар ја зафати Северна Калифорнија и зафати два града. Пожарот Дикси, која