nuland

Свет

Викторија Нуланд: Ќе воведеме нови санкции против Русија

А1он
Западот ќе ги заостри антируските санкции преку нови санкции кои ќе бидат воведени на 23 февруари, изјави Викторија Нуланд, американски државен потсекретар за политички прашања.
Свет

Захарова: НАТО и ЕУ да не држат лекции, и тие уништуваа енергетски мрежи, сетете се на Србија

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин не е искрен за мировните преговори со Украина и ја носи војната на ново ниво на варварство обидувајќи се да убие
Македонија

Османи-Нуланд: Стратешкиот дијалог претставува потврда за силното сојузништво меѓу Македонија и САД

А1он
Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денес, оствари средба со Викторија Нуланд, потсекретар за политички прашања, во Стејт департментот, на маргините на министерскиот состанок на
Свет

Бајден ги именува најважните дипломати во Стејт департментот, Нуланд се враќа како потсекретар

А1он
Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден денеска ги назначи Венди Шерман за заменик државен секретар и Викторија Нуланд за потсекретар за политички прашања, што значи дека
Свет

Викторија Нуланд ќе биде потсекретар за политички работи на САД

А1он
Новоизбраниот претседател Џо Бајден деновиве треба да ги објави имињата на повеќе носители на важни функции во неговиот кабинет задолжени за надворешна политика и безбедност,
Македонија

(ВИДЕО) Нуланд: Заминувам охрабрена од Скопје, деновиве ќе се постигне договор

А1он
Имавме многу продуктивен ден со средби во овој многу битен момент за вашата држава. Америка како што знаете, е многу горда да работи заедно со
Македонија

Груевски до Нуланд: Опозицијата да признае дека сите услови се исполнети

А1он
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска оствари средба со помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања во Стејт Департментот Викторија Нуланд. На
Македонија

Средба Заев-Нуланд: Да се создадат услови за избори во ноември

А1он
Претседателот на СДСМ, Зора Заев, придружуван од заменик претседателката Радмила Шекеринска, генералниот секретар Оливер Спасовски, потпретседателот Дамјан Манчевски, членката на И.О Рената Дескоска и советникот
Македонија

(ВИДЕО) Тачи по средбата со Нуланд: Побрзо да се прекине кризата и да одиме на избори

А1он
Уште еднаш оовторувам дека имаме многу среќа што Соединетите Американски држави како наш партнер се многу заинтересирани да ни помагаат да ја оставиме назад оваа