Средба Заев-Нуланд: Да се создадат услови за избори во ноември

Од:

Претседателот на СДСМ, Зора Заев, придружуван од заменик претседателката Радмила Шекеринска, генералниот секретар Оливер Спасовски, потпретседателот Дамјан Манчевски, членката на И.О Рената Дескоска и советникот на претседателот за креирање политики и односи со јавност Роберт Поповски денеска се сретна со помошник државната секретарка на САД Викторија Нуланд, придружувана од амбасадорот на САД, Џес Бејли.

На состанокот се разговараше за политичката криза во Македонија и начините за нејзино решавање.

Истакнато е дека ова е клучен период за постигнување договор за неопходните услови за фер и регуларни избори.

Заеднички е констатирано дека мора да се обезбеди прочистен, доверлив Избирачки список и објективно известување на медиумите и дека со исполнување на овие услови, исто така заеднички е констатирана можноста за одржување на предвремените парламентарни избори во текот на месец ноември.

Исто така, потенцирана е неопходноста за формирање Влада што ќе организира и спроведе регуларни избори на коишто ќе одлучи слободната волја на граѓаните како и дека без разлика на промените што ги прави власта во Законот за внатрешни работи, Владата мора да биде формирана согласно сите аспекти на Договорот од Пржино.

Претседателот Заев порача дека брзи фер избори ќе ја спасат Македонија од економското и финансиско тонење на државата и недемократскиот начин на владеење што штети на евро-атлантските перспективи.

-Власта со намерата за ново големо задолжување преку еврообврзница, со законот за владино рекламирање, со законот за МВР, нанесува дополнителни огромни штети на интересите на граѓаните на Македонија, рече претседателот Заев.

На состанокот е нагласена потребата од целосна независност на СЈО, професионална соработка на судството и МВР со СЈО, како потребата од недвосмислена поддршка на работата на СЈО, од страна на сите политички субјекти.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Илиевски: Градоначалникот на Битола ја донесе општината на работ на банкрот

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Кузеска: Оваа недела ќе стане јасно дали Мицкоски е за реализација на националните и стратешките цели на земјата

Ана Ололовска

СДСМ: Интеграција во ЕУ или изолација, нема друга опција

Ана Ололовска

Николова: Доколку Мицкоски нема верба во сопственото раководство нека избере сам

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Николова: Изборот пред секоја партија и пратеник е интеграција во ЕУ или изолација, нема друга опција

Ана Ололовска

СДСМ: Пред Мицкоски е одлуката, дали ќе ја поддржи европската иднина или ќе го следи патот на Груевски

Ана Ололовска