nikola gruevski

Македонија

„Репортинг Демокраси“: На безгрижните денови на Груевски можеби им се ближи крајот

А1он
Животот на поранешниот авторитарен премиер во Северна Македонија, Никола Груевски последниве три години изгледаше вака: бегалец од правдата во својата татковина и барател на политички
Македонија

Груевски за Алек Теранова: Ако имало купено земја и станови, кога сум го барал од Будимпешта ќе барал да му ги платам

А1он
Експремиерот Никола Груевски и бегалец во Унгарија, по сведочењето на Александар Ивановски-Теранова во случајот „Плацови на Водно“, негира дека тој директно или преку друго лице
Македонија

СДСМ: Мицкоски повторно пред избори оди кај Никола Груевски, неговиот шеф и главен финансиер, по пари и совети

А1он
Од СДСМ, преку соопштение велат дека пред секои избори, лидерот на ВМРО ДПМНЕ Мицкоски или некој од партијата мора да отиде во Будимпешта, кај неговиот
Македонија

Можно е замрзнување на имотот и блокирање на сметките на Груевски во странство

Кристијан Ландов
Не се исклучува можноста Обвинителството да побара замрзнување на имотот и банкарските сметки на експремиерот и бегалец Никола Груевски во странство. Обвинителството за „А1он“ вели
Македонија

Груевски: Не сум купувал и продавал станови и земјишта, Заев прави театар

Мери Јордановска
Уште еднаш повторувам дека ниту сум купувал, ниту продавал земјишта или станови. Ниту сум земал пари од партијата за тоа. Се е лага и валкана
Македонија

Стефанова: Груевски купувал имот, станови и шуми за „џаблак“, а ги пријавувал на туѓо име

Мери Јордановска
Обвинителката Лиле Стефанова најави голем број сведоци и докази за случајот „Плацови на Водно“, односно начинот на кој експремиерот Никола Груевски ги трошел парите наменети
Македонија

Анализа: Во тек е разузнавачка операција „Коњски скок“, со цел да се дестабилизира државата и да се врати Груевски

А1он
Македонија е мета на тајна разузнавачка операција наречена „Коњски скок“ која има цел да го врати Никола Груевски и да ја дестабилизира државата, предупредуваат аналитичарите
Македонија

Преку Белизе и Белата Палата до плацови на Водно – како функционирала шемата за која Камчев заврши во притвор

Мери Јордановска
Случајот „плацови на Водно“, стана познат во јавноста пред точно шест години, односно во март 2015 година, кога одекнаа снимките на тогашната опозиција СДСМ за
Македонија

Секуловиќ нема информации дали се разменети сите информации на двете МВР за бегството на Груевски

А1он
Генерално во однос на размената на информациите соработката е одлична на МВР на С. Македонија и на Црна Гора. Во текот на 2020 година помеѓу
Македонија

Две години се истражува како избега Груевски, кој тврдеше дека ќе оди на робија за Македонија

Кристијан Ландов
Од видео материјал со големина од 10 терабајти кој го анализира Министерството за внатрешни работи, и по две години се утврдува како избега осудениот Никола