nigerija

Регион

И Нигерија демантира дека го признала Косовo

А1он
Mинистерот за надворешни работи на Нигерија, Олугбенга Аширу, изјави дека Нигерија не го признала Косово, и дека Нигерија никогаш не донела таква одлука. По демантот
Свет

Во судар на два автобуса во Нигерија 29 мртви и 16 повредени

А1он
Во директен судар на два автобуса во северната нигериска држава Јобе, денеска загинаа најмалку 29 лица, додека 16 се повредени, сооопшти локалната полиција. По сударот
Свет

Убиени двајца припадници на Боко Харам

А1он
Нигериските војници уапсија 26 осомничени припадници на исламистичката организација Боко Харам, а убија двајца во рацијата извршена по нападот во кој загинаа двајца индиски државјани.