Вооружени исламисти убија 18 лица во Нигерија

Од:

Вооружени исламисти отворија оган врз цивили на пазар во гратчето Дамбоа, во североисточниот дел на Нигерија, при што загинаа 18 лица во еден од најкрвавите напади во последните неколку недели, соопшти претставник на локалните валсти.

dobivaj vesti na viber

Цел на синоќешниот напад очигледно биле локални ловци во Дамбоа, кои продаваат месо од мајмуни и свињи, кое на муслиманите им е забрането да го конзумираат.

– Вооружените напаѓачи за кои постои сомневање дека се членови на Боко Харам дошле на градскиот пазар и убија 13 локални ловци на самото место, а останатите петмина починале во болница од здобиените повреди, истакна локалниот функционер Алхаџи Аба Ахмед.

Според него, тие пристигнале на пазарот со автомобил, го извршиле нападот и заминале.

Би можело да ве интересира

Најмалку 30 луѓе изгореа, меѓу нив и деца, при судир на три автобуси во Нигерија

Ана Ололовска

Десетици убиени во напад на католичка црква во Нигерија

Ана Ололовска

Убиени најмалку 12 фармери работејќи на нива во северна Нигерија

Ана Ололовска

Десетици убиени во напади на екстремисти во Нигерија

Ана Ололовска

Уапсен генералниот сметководител на Нигерија, проневерил околу 200 милиони долари

Ана Ололовска

Гутереш апелира за „безбедно и достоинствено“ враќање на бегалците во Нигерија

Ана Ололовска