Убиени тројца кинески лекари во Нигерија

Од:

Тројца кинески лекари ноќеска се убиени од непознати лица во градот Потискум, во немирниот североисточен дел на Нигерија.

dobivaj vesti na viber

Според западните агенции, лекарите биде државјани на Јужна Кореја. Тие работеле една година во најголемата болница во Потискум, а се движеле без обезбедување. Напаѓачите влегле во нивниот стан и ги усмртиле со нож. Едниот од нив бил обезглавен.

Засега никој нема преземено одговорност за убиството, а локалната полиција не може да определи кои би можеле да бидат мотивите за овој грозоморен чин.

Потискум е место каде се случуваат чести напади од страна на исламистичката група Боко Харам.

Би можело да ве интересира

Најмалку 30 луѓе изгореа, меѓу нив и деца, при судир на три автобуси во Нигерија

Ана Ололовска

Десетици убиени во напад на католичка црква во Нигерија

Ана Ололовска

Убиени најмалку 12 фармери работејќи на нива во северна Нигерија

Ана Ололовска

Десетици убиени во напади на екстремисти во Нигерија

Ана Ололовска

Уапсен генералниот сметководител на Нигерија, проневерил околу 200 милиони долари

Ана Ололовска

Гутереш апелира за „безбедно и достоинствено“ враќање на бегалците во Нигерија

Ана Ололовска