Убиени тројца кинески лекари во Нигерија

Од:

Тројца кинески лекари ноќеска се убиени од непознати лица во градот Потискум, во немирниот североисточен дел на Нигерија.

Според западните агенции, лекарите биде државјани на Јужна Кореја. Тие работеле една година во најголемата болница во Потискум, а се движеле без обезбедување. Напаѓачите влегле во нивниот стан и ги усмртиле со нож. Едниот од нив бил обезглавен.

Засега никој нема преземено одговорност за убиството, а локалната полиција не може да определи кои би можеле да бидат мотивите за овој грозоморен чин.

Потискум е место каде се случуваат чести напади од страна на исламистичката група Боко Харам.

Би можело да ве интересира

Џихадисти во Нигерија киднапираа 20 деца

А1он

Нигерија ја укина забраната за Твитер по повеќе од половина година

Ана Ололовска

Најмалку 200 луѓе загинаа во напад на милитантни групи во нигериската држава Замфара

Ана Ололовска

Нигериската полиција ослободила 21 киднапиран ученик

А1он

Најмалку девет лица убиени во напад врз џамија во северна Нигерија

Ана Ололовска

Боко Харам го засилува влијанието на запад од Нигерија, заробени шест локални заедници

А1он

Leave a Comment

two × 4 =