Нигериската војска уби 17 припадници на исламистичка група

Од:

Нигериската војска соопшти денеска дека убила 17 бунтовници, за време на рацијата во два „терористички табори“ во североисточната држава Борно, база на исламистичката група Боко Харам.

dobivaj vesti na viber

Војската, со помош на борбени хеликоптери на нигериските воздушни сили, „извела две специјални операции, за да ги растури терористичките табори на Боко Харам“, се наведува во соопштение на војската.

Боко Харам, група која како што се смета, од 2009 година убила стотици луѓе, се бори за основање исламска држава на мнозинскиот муслимански север на Нигерија.

Би можело да ве интересира

Најмалку 30 луѓе изгореа, меѓу нив и деца, при судир на три автобуси во Нигерија

Ана Ололовска

Десетици убиени во напад на католичка црква во Нигерија

Ана Ололовска

Убиени најмалку 12 фармери работејќи на нива во северна Нигерија

Ана Ололовска

Десетици убиени во напади на екстремисти во Нигерија

Ана Ололовска

Уапсен генералниот сметководител на Нигерија, проневерил околу 200 милиони долари

Ана Ололовска

Гутереш апелира за „безбедно и достоинствено“ враќање на бегалците во Нигерија

Ана Ололовска