14 загинати во судир меѓу нигериската војска и екстремни исламисти

Од:

Нигериската војска вчера се судри со екстремисти од групата Боко Харам во градот Маидугури, во североисточниот дел од земјата, при што загинаа еден војник и 13 бунтовници.

– Припадниците на армијата денеска се судрија со терористите на Боко Харам во два градски кварта. Во пресметката еден војник загина, а двајца се повредени, додека од другата страна убиени се 13 терористи, соопшти претставникот на локалните безбедносни сили Сагир Муса.

Вооружената група Боко Харам е формирана во 2002 година и бара воведување на шеријатскиот закон во цела Нигерија, вклучувајќи го и јужниот дел на земјата, каде главно живеат христијани и анимисти.

Би можело да ве интересира

Нигерија ја укина забраната за Твитер по повеќе од половина година

Ана Ололовска

Најмалку 200 луѓе загинаа во напад на милитантни групи во нигериската држава Замфара

Ана Ололовска

Нигериската полиција ослободила 21 киднапиран ученик

А1он

Најмалку девет лица убиени во напад врз џамија во северна Нигерија

Ана Ололовска

Боко Харам го засилува влијанието на запад од Нигерија, заробени шест локални заедници

А1он

Нов биланс: 20 загинати при уривањето на зградата во Нигерија

А1он

Leave a Comment

1 + 19 =