Најмалку три лица загинаа во експлозија во џамија во Најроби

Од:

Најмалку три лица загинаа, а осум се повредени во експлозија пред џамијата во главниот град на Кенија, соопшти денес Црвениот крст на земјата.

dobivaj vesti na viber

Се стравува дека бројот на жртвите ќе биде поголем бидејќи некои од повредените се во критична состојба, соопшти претставник на Црвениот крст, а пренесува АФП.

Експлозијата се случи во кварт на Најроби населен претежно со Сомалијци. За сега нема други детали за инцидентот.

Војската на Кенија испрати минатата година војници во Сомалија за да помогне во борбата против исламистичката група Ал Шабаб, и тоа е причината зошто Кенија е често мета на напади на поддржувачите на групата, подсетува АФП.

Би можело да ве интересира

Најмалку 30 луѓе изгореа, меѓу нив и деца, при судир на три автобуси во Нигерија

Ана Ололовска

Десетици убиени во напад на католичка црква во Нигерија

Ана Ололовска

Убиени најмалку 12 фармери работејќи на нива во северна Нигерија

Ана Ололовска

Десетици убиени во напади на екстремисти во Нигерија

Ана Ололовска

Уапсен генералниот сметководител на Нигерија, проневерил околу 200 милиони долари

Ана Ололовска

Гутереш апелира за „безбедно и достоинствено“ враќање на бегалците во Нигерија

Ана Ололовска