Во Нигерија убиени седум луѓе во два терористички напади

Од:

Во два напади во северниот дел на Нигерија убиени се седум луѓе. Полицијата претпоставува дека нападите ги извела радикалната исламистичка секта Боко Харам.

Во првиот напад извршен врз полициска станица во селото Мајха, во близина на границата со Камерун загинале еден полицаец и еден човек.

Во вториот напад, терористите влегле во селото Мусари во околината на градот Мајдугури и убиле пет лица.

Се уште никој не ја презел одговорноста за нападите.

Би можело да ве интересира

Нигерија ја укина забраната за Твитер по повеќе од половина година

Ана Ололовска

Најмалку 200 луѓе загинаа во напад на милитантни групи во нигериската држава Замфара

Ана Ололовска

Нигериската полиција ослободила 21 киднапиран ученик

А1он

Најмалку девет лица убиени во напад врз џамија во северна Нигерија

Ана Ололовска

Боко Харам го засилува влијанието на запад од Нигерија, заробени шест локални заедници

А1он

Нов биланс: 20 загинати при уривањето на зградата во Нигерија

А1он

Leave a Comment

4 × 4 =