mpc

Македонија

МПЦ: Изјавата на Николиќ е добродојдена за продолжување на дијалог

А1он
„Изјавата на српскиот претседател Томислав Николиќ за брзо решавање на српско-македонскиот црковен спор е добродојдена Изјавата на српскиот претседател Томислав Николиќ за брзо решавање на српско-македонскиот
Македонија

Српскиот патријарх Иринеј прифати разговори со МПЦ

А1он
Српскиот патријарх Иринеј изјави дека Српската православна црква прифаќа разговори со Македонската православна црква, но по канонските принципи и во согласност со порнешните меѓусебни договори.
Регион

„Упатени се остри зборови, но не очекувам никакви последици“

А1он
Во изминатите неколку денови се слушнаа остри тонови во СПЦ по повод автокефалноста на Македонската православна црква. Владиката бачки Иринеј оцени дека изјавата на епископот
Регион

Иринеј против автокефалноста на МПЦ

А1он
Епископот Иринеј го критикуваше епископот Лаврентиј поради изјавите дека СПЦ треба да и даде автокефалност на непризнаената Македонска православна црква. „Принуден сум да му се
Регион

Епископ на СПЦ : На Македонците треба да им се даде независна црква

А1он
На Македонската православна црква треба да и се даде автокефалност, оцени за српски „Блиц“ епископот шабачки Лаврентије и додаде дека Светиот Архиерејски Синод на Српската
Македонија

Црквата „Свети Константин и Елена” почнува да се гради

А1он
Првичната идеја предвидуваше црквата Константин и Елена да се гради на плоштадот Македонија Но, по реакциите на групи граѓани, невладини организации и на Исламската верска
Македонија

Ангелов: Владиката Петар да се повлече од администратор на Австралиско Новозеландската епархија

А1он
Лидерот на Достоинство, Стојанче Ангелов го повика владиката Петар да се повлече од позицијата администратор на Австралиско-Новозеландската епархија за доброто на македонскиот народ. „Повеќе од
Македонија

(ВИДЕО) Тимотеј: За ослободување на Вранишковски, вреди да се прифати предлогот на Николиќ

А1он
Кога јас би се прашувал, за едно ослободување на еден човек вреди да се прифати предлогот на српскиот претседател Николиќ, но јас неможам ниту да
Македонија

Тимотеј: Повикот на Николиќ е позитивен, но барањето за ослободување на Вранишковски е државно прашање

А1он
Портпаролот на Македонската Православна Црква Владиката Тимотеј , во изјава за агенцијата„Бета“, ја поздрави поканата на претседателот на Србија, Томислав Николиќ за разговорите и решавањето