Канонизација на светите преподобномаченици Евнувиј, Пајсиј и Аверкијн

Од:

Македонската правослвна црква денеска со света архијерејска литургија ќе ја објави одлуката на Светиот архиерејски синод на МПЦ за впишување во списокот на светиите на светите Пречистански преподобномаченици, Евнувиј, Пајсиј и Аверкиј.

На Малиот вход првпат ќе биде изнесена иконата на светите Пречистански преподобномаченици и архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан со неа ќе ги благослови присутните верници.

Oваа канонизација на светите преподобномаченици Евнувиј, Пајсиј и Аверкиј маченички пострадани во манастирот „Св.Богородица Пречиста“ е дел од настаните по повод одбележувањето на 45-годишнината од прогласувањето на возобновената автокефалност на Охридската архиепископија како Македонска православна црква.

Ќе биде извршено и осветување и положување на камен-темелник за манастирски конак со параклис посветен на Преподобномачениците.

Би можело да ве интересира

МПЦ нема против што некои цркви не признаа без придавката „македонска“

Орце Костов

Црквата на Чешка и Словачка ја призна МПЦ како „Православна црква на Северна Македонија“

Орце Костов

Романската православна црква ја призна афтокефалноста на МПЦ-ОА

МПЦ се премисли за забраната за погреби на Св. Никола: Нема одлука, поради меѓусебна некоординираност некој погрешно пренел дека се забранети

Маја Илиевска-Пачемска

Митрополитот Агатангел: Бугарската црква го оцрни македонскиот народ, грешка беше што побаравме да ни биде црква-мајка

Орце Костов

Бугарската црква ќе ја признае МПЦ како „Православна црква на Северна Македонија“, не како Охридска архиепископија

Орце Костов