МПЦ ги демантира резултатите на Конзерваторскиот центар

Од:

Македонската православна црква остро ги демантира резултатите на конзерваторскиот центар според кои, самопрочистувањети на фрескоживописот во црквата„ Св. Димитрија“ се објаснува со зголемена кондензација и големо количестви на влага, објави Алфа.

Од МПЦ за Алфа соопштија дека резултатите покренуваат многу дилеми и прашања и според нив, сомнежот го зголемува фактот дека по првото чудо, се случиле уште две – во период кога воопшто немало врнежи.

Резултатите на Конзерваторскиот центар покажаа дека атмосферските промени биле причина за чудото и исклучуваат дека фреските биле чистени со човечка рака.

Би можело да ве интересира

Осветена првата македонска православна црква во Хрватска „Св. Злата Мегленска“

ПОА на Вранишковски ќе се интегрира во Синодот на Македонската православна Црква – СПЦ донесе одлука

Извештај на Стејт департмент за верските слободи во Северна Македонија

Лидерите на петте верски заедници предлагаат повлекување на предлог-законите за матична евиденција и за родова еднаквост

Ана Ололовска

МПЦ го почна обединувањето со ПОА на Вранишковски, распределбата на епархиите ќе биде усогласена со српската црква

Синодот утре одлучува за обединување на МПЦ со ПОА на Вранишковски

Катерина Павлова-Николовска