Владиката Иларион не дава црковни услуги на Љубчо Георгиевски

Од:

Владиката Иларион го екскомуницира Љубчо Георгиевски од црквата, објави Дневник во тескт под наслов „Двојни црковни аршини“

Весникот појаснува дека брегалничкиот владика Иларион не требало да го одбие барањето на штипскиот разгранок на ВМРО-НП за панихида за Тодор Александров затоа што сметал дека партискиот лидер Љубчо Георгиевски ја навредил МПЦ-ОА со поддршката за Јован Вранишкоски.

„Во одговорот на барањето на претставниците на ВМРО-НП владиката навел дека со неодамнешните изјави партискиот лидер „го повредил нашиот црковен и национален идентитет“. На душа на Георгиевски владиката посебно му го става гревот кога во едно интервју го прогласил расчинетиот владика Јован Вранишкоски за политички осуденик и со тоа „ги поддржал криминалот и криминалците“, пишува „Дневник“.

Во МПЦ-ОА, пишуваат, дека се изненадени од постапката на брегалничкиот владика бидeјќи одржувањето на панихидата е чин што се прифаќа бидејќи станува збор за молитва за душа на покојникот.

Би можело да ве интересира

МПЦ-ОА повика на масновност на изборите

Митрополит Агатангел: Македонското име, идентитет, историја и традиција не смеат да бидат предмет на тргување, тоа важи и за Црквата

Владиката Тимотеј за рускиот свештеник: Ние немаме информации дека бил шпион

Орце Костов

„Работи во Софија, а патува до Скопје за да внесе раскол во МПЦ“: Кој е рускиот свештеник Змеев кој доби забрана за влез во Македонија

Орце Костов

Расчинет свештеник крстел и венчавал со „благослов“ од г.г. Стефан: Венчаните се невенчани, крстените некрстени

Орце Костов

(ВИДЕО) Академик Ќулавкова: Се загрозуваат правата на жената

Горан Наумовски