mpc

Македонија

Тимотеј: Повикот на Николиќ е позитивен, но барањето за ослободување на Вранишковски е државно прашање

А1он
Портпаролот на Македонската Православна Црква Владиката Тимотеј , во изјава за агенцијата„Бета“, ја поздрави поканата на претседателот на Србија, Томислав Николиќ за разговорите и решавањето
Македонија

Владиката Иларион не дава црковни услуги на Љубчо Георгиевски

А1он
Владиката Иларион го екскомуницира Љубчо Георгиевски од црквата, објави Дневник во тескт под наслов „Двојни црковни аршини“ Весникот појаснува дека брегалничкиот владика Иларион не требало
Македонија

Приврзаниците на Вранишковски бараат помош од Томислав Николиќ

А1он
Приврзаниците на Јован Вранишковски денеска на прием кај српскиот претседател барале морална поддршка и заштита на основните човекови права и верски слободи. Тие го запознале
Македонија

Канонизација на светите преподобномаченици Евнувиј, Пајсиј и Аверкијн

А1он
Македонската правослвна црква денеска со света архијерејска литургија ќе ја објави одлуката на Светиот архиерејски синод на МПЦ за впишување во списокот на светиите на
Македонија

Георгиевски: Разбираат ли владиците на МПЦ, дека антиквизацијата е и дехристијанизација на Македонија?

А1он
Љубчо Георгиевски реагира на вчерашното соопштение на Светиот архиерејски синод на МПЦ, каде вели, „во одреден дел препознава напад врз неговите заложби и активности“. Затоа,
Македонија

МПЦ бара извинување од „најгласниот фалсификатор“ за македонската вистина

А1он
„Македонската православна црква апелира да се опстои во одбраната на уставното име на нашата држава – Република Македонија, зашто истото за нас, Македонците, претставува смисла