mpc

Македонија

Македонската црква за дијалог со СПЦ, но без условувања

А1он
Поглаварот на Македонската Православна Црква Г.Г. Стефан изјави дека МПЦ е подготвена за дијалог, но без условување. Одговорот доаѓа по вчерашната изјава на српскиот патријарх
Македонија Регион

Иринеј: Нема преговори со МПЦ додека не се ослободи Вранишковски

А1он
Српската и македонската православна црква нема да преговараат за регулирање на статусот на МПЦ се додека Јован Вранишковски не биде ослободен, кажа српскиот патријарх Иринеј.
Македонија

Скопска епархија: Колку ќе ги исчистат фреските последните обилни дождови?

А1он
Скопска православна епархија демантира дека во храмот „Свети Димитриј“ во Скопје, дека човечка рака или пак, некое средство учествувало во чистење на фреските. Реакција доаѓа
Македонија

МПЦ ги демантира резултатите на Конзерваторскиот центар

А1он
Македонската православна црква остро ги демантира резултатите на конзерваторскиот центар според кои, самопрочистувањети на фрескоживописот во црквата„ Св. Димитрија“ се објаснува со зголемена кондензација и
Македонија

МПЦ: Изјавата на Николиќ е добродојдена за продолжување на дијалог

А1он
„Изјавата на српскиот претседател Томислав Николиќ за брзо решавање на српско-македонскиот црковен спор е добродојдена Изјавата на српскиот претседател Томислав Николиќ за брзо решавање на српско-македонскиот
Македонија

Српскиот патријарх Иринеј прифати разговори со МПЦ

А1он
Српскиот патријарх Иринеј изјави дека Српската православна црква прифаќа разговори со Македонската православна црква, но по канонските принципи и во согласност со порнешните меѓусебни договори.
Регион

„Упатени се остри зборови, но не очекувам никакви последици“

А1он
Во изминатите неколку денови се слушнаа остри тонови во СПЦ по повод автокефалноста на Македонската православна црква. Владиката бачки Иринеј оцени дека изјавата на епископот
Регион

Иринеј против автокефалноста на МПЦ

А1он
Епископот Иринеј го критикуваше епископот Лаврентиј поради изјавите дека СПЦ треба да и даде автокефалност на непризнаената Македонска православна црква. „Принуден сум да му се
Регион

Епископ на СПЦ : На Македонците треба да им се даде независна црква

А1он
На Македонската православна црква треба да и се даде автокефалност, оцени за српски „Блиц“ епископот шабачки Лаврентије и додаде дека Светиот Архиерејски Синод на Српската