mpc

Македонија

Светосавка академија во Скопје со Дачиќ, без приврзаниците на владиката Јован?

А1он
На денешната академија во големата сала на МОБ, по повод празникот Свети Сава, ќе присуствува српскиот премиер Ивица Дачиќ, но не и припадниците на владиката
Македонија

Проект за реконструкција на базиликата „Св.Пантелејмон“ на Плаошник

А1он
Универзитетот за информатички науки и технологии „Св. Апостол Павле“ – Охрид, денеска ќе го промовира 3Д проектот за реконструкција на базликата „Св. Пантелејмон“, што се
Регион

Николиќ: За разлика од Македонија, црковното прашање не ги оптоварува односите со Црна Гора

А1он
Претседателот на Србија Томислав Николиќ денеска изјави оти спорот меѓу Српската православна црква и канонски непризнаената Црногорска црква, за разлика од примерот со Македонија, не
Македонија

Честитка од Комисијата за односи со верски заедници до МПЦ по повод Водици

А1он
Комисијата за односи со верски заедници и религиозни групи денеска упати честитка до архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан и до сите членови на Светиот архиерејски синод
Македонија

Г.г. Стефан: Од Битола апелирам сите повикани да го градат и чуваат единството на македонскиот народ

А1он
Поглаварот на Македонската православна црква-МПЦ г.г. Стефан заедно со митрополитите г. Петар, г. Тимотеј, г. Иларион и викарниот епископ Климент, денеска во Храмот „Св. Богородица“
Македонија

Божикно обраќање на поглаварот на МПЦ г.г. Стефан до верниците

А1он
Поглаварот на Македонската православна црква-Охридска архиепископија, г.г.Стефан се обрати до верниците по повод Раѓањето Христово – Божик. Во обраќањето се вели: – Возљубени празникољубци, Бог
Македонија

Божикна честитка од Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи

А1он
Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи Валентина Божиновска упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква-Охридска архиепископија, архиепископот охридски и македонски г.г.
Македонија

Г.г. Стефан: Не бараме повеќе, освен да бидеме препознати како автокефална Црква

А1он
Не бараме повеќе, освен да бидеме препознати како автокефална Црква, како што се и сите други Цркви кои духовно возглавуваат еден национален, односно еден духовен