migranti

Македонија

Царината откри 15 мигранти на патниот правец Гевгелија – Смоквица

А1он
Царинските инспектори од Одделението за оперативни работи утринава во 01:00 часот по полноќ на патниот правец Гевгелија – Смоквица спречија обид за нелегална миграција на петнаесет
Македонија

Македонија примена во Меѓународната организација за миграции

А1он
На денешниот 104-ти вонреден состанок на Советот на Меѓународната организација за миграции што се одржа во Женева, Република Македонија беше примена како 156-та полноправна земја членка
Македонија

Кривична пријава за 33-годишно лице за криумчарење мигранти

А1он
Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал, до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, поднесе кривична пријава против лицето С.С. (33) македонски
Свет

Извештај: Европските имигранти во Британија за четири години ќе бидат колку жителите на Манчестер

А1он
Ако имигрантите од ЕУ доаѓаат со исто темпо во Велика Британија со кое доаѓаат годишно, за четири години тие ќе бидат колку жителите на Манчестер, предупредува
Македонија

Шестчлена група криумчарела мигранти

А1он
Полицијата приведе шестчлена група, која преку организиран меѓународен канал подолг временски период вршела криумчарење мигранти од соседна Грција преку Македонија кон Србија, информира денеска на
Македонија

Oткриен случај на недозволен превоз на мигранти

А1он
Специјалните единици при Царинска управа открија обид за нелегален превоз на девет мигранти. Како што соопшти Царинската управа, ноќеска околу еден часот на патниот правец Гевгелија-Неготино царинските
Македонија

Јанкулоска: Проблемот со мигрантите бара заеднички пристап со соседните земји

А1он
Проблемот за илегалните мигранти не може да се реши со неколку акции, туку само со систематски пристап, координирана акција и заеднички настап со соседните држави особено