amnesti

Свет

Амнести Интернешнл: Кина и Блискиот исток со најмногу смртни казни

А1он
Организацијата Амнести Интернешнл, во својот годишен извештај за смртните казни, констатира дека предизвиците што ги носи пандемијата на коронавирусот придонеле за пад на бројот на
Македонија

Амнести за С. Македонија: Загрижува неказнивоста, говорот на омраза и дискриминацијата

А1он
Годишниот извештај на Амнести Интернешнл за состојбата со човековите права во 2020 забележува влошување речиси секаде во светот, во Северна Македонија се посебно погодени жените,
Свет

Амнести Интернешнл: Лани во САД влошена ситуацијата со човековите права

А1он
Состојбата со човековите права во САД дополнително се влоши во 2020 година, бидејќи пандемијата на Ковид-19 и постапките на Доналд Трамп ги влошија постојните проблеми,
Свет

Амнести Интернешнл: Русија можеби полека го убива Навални

А1он
Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални е затворен во услови слични на тортура и можно е полека да го убиваат, соопшти денеска организацијата за човекови права
Свет

Агнес Каламард именувана за генерален секретар на Амнести Интернешнл

А1он
Французинката Агнес Каламард, експерт за човекови права, е именувана за генерален секретар на Амнести Интернешнл, соопшти денеска организацијата со седиште во Лондон. „Комбинацијата на нејзината
Свет

Кина ги прогонува Ујгурите, а децата им ги ги испраќа во сиропиталишта, обвини Амнести

А1он
Кина насилно ги разделува ујгурските семејства носејќи ги нивните мали деца во сиропиталишта, наведува групата за човекови права Амнести Интернешнл. Во својот најнов извештај, Амнести
Свет

Амнести Интернешнл загрижен за последните ЕУ предлози за борба против тероризам

А1он
Европската Комисија попладнево ја презентираше својата нова стратегија за безбедност и борба против тероризмот, но невладините организации за заштита на човекови права скептично гледаат на
Свет

Амнести: Принудени сме да ја напуштиме Индија поради притисоци од Владата

А1он
Меѓународната организација за заштита на човековите права Амнести Интернешнл (АИ) денеска соопшти дека е принудена да ја запре својата работа во Индија поради репресија од
Свет

Амнести Интернешнл ги осуди постапките на полицијата и судот против демонстрантите во Франција

А1он
Според извештај на Амнести Интернешнл за 2018-2019 година, повеќе од 40.000 демонстранти во Франција биле осудени врз основа на „многу нејасни законски одредби“. Строгите постапувања
Свет

АИ повторно ги обвини САД за страдање на цивилите во операциите во Сомалија

А1он
Меѓународната организација за заштита на човековите права „Амнести интернешенел“ соопшти дека во воздушните напади на американските воени сили во Африка (АФРИЦОМ) врз позиции на екстремистичката