maricik

Македонија

Прво измени на Изборниот законик, потоа дискусија за отворени листи, вели Маричиќ

А1он
Конечниот концепт за отворени листи за локалните избори или каков било концепт за бирање на локалните избори ќе мора да го дискутираме откако Собранието ќе
Македонија

Маричиќ: Можна е измена – судскиот процес да не почнува од почеток откако ќе замине судија

А1он
Убеден сум дека во работната група за Законот за кривична постапка ќе може да се вгради предлогот на дел од судиите или судската фела, судскиот
Македонија

Нападот врз новинари ќе се третира како напад врз службено лице, строго ќе се казнуваат и заканите

А1он
Во иднина нападот врз новинари ќе се третира исто како напад врз службено лице, а ќе се воведат и строги казни и за заканите за
Македонија

На дневен ред на Собранието дојдоа интерпелациите за Маричиќ и Николовски

А1он
Собранието попладнево најпрво ја продолжи 39. седница на која едногласно ги донесе законите за изменување на Законот за енергетска ефикасност и за дополнување на Законот
Македонија

Маричиќ: Добро е што се избрани нови јавни обвинители, Советот внимателно ги разгледувал апликациите

А1он
Треба да се поздрави фактот што после долго време се случи избор на нови јавни обвинители. Нормално е членовите на Советот на јавни обвинители да
Македонија

Маричиќ: Случајот „Јавна соба“ ќе ja забрза измената на законите и подигнувањето на јавната свест

А1он
Случајот „Јавна соба“ ќе биде катализатор, потребните законски измени да се случат побрзо, а јавната свест за овој проблем да се издигне на повисоко ниво,
Македонија

(ВИДЕО) Маричиќ: Теророт од УЈП почна по прогласот на Груевски за десороизација

А1он
Извршниот директор на Центарот за европски стратегии „Евротинк“, Бојан Маричиќ смета дека притисокот со инспекциите кој постојано доаѓа уште од декември е не основан и