makedonija

Македонија

Груевски на Самитот на мир во рамки на Балканскиот мировен фестивал

А1он
Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски попладнево во 18:30 ќе се обрати на настанот „Самит на мир“. Самитот е дел од манифестацијата Балкански
Македонија

Бибер: Антиквизацијата е на штета на Македонија, а во корист на Грција

А1он
Македонија изгуби пријатели внатре во Европската Унија поради процесот на антиквизација и провокациите, вели за А1 професорот на Југоистично европските студии на Универзитетот во Грац,
Македонија

Навивачи претепале момче во Аеродром

А1он
Попладнево околу 17.40 часот пред средношколскиот центар „Димитар Влахов“ во Аеродром, група навивачи претепале 15-годишно момче со иницијали Д.А.. Момчето е од албанска националност и
Економија

Груевски: Се обидуваме да се договориме со Косово, можни се сите опции

А1он
Мерката што ја презема Косово е еднострано насочена кон Македонија. Ние во текот на денешниот ден се обидуваме преку разговори да ги нормализираме нештата, а
Македонија

На Дебарско Езеро одржано државното првенство во веслање

А1он
Во организација на Веслачката федерација на Македонија, во водите на Дебарското Езеро, вчера се одржа 22-то државно превенство во веслање. На првенството учествуваа веслачките клубови
Македонија

(ФОТО) Струмица: Со автометачка до поголема чистота во градот

А1он
Јавното претпријатие за комунални дејности „Комуналец“ од денеска во погон го пушти возилото наречено автометачка со која ќе се чистат улиците во поширокото градско подрачје.
Македонија

Груевски и Заев на средба за деблокирање на ад-хок Комисијата

А1он
Премиерот Никола Груевски и лидерот на СДСМ Зоран Заев, во обид да ја одблокираат Комисијата за собраниските настани на 24 декември, денеска ќе се сретнат
Македонија

Во Министерството за земјоделство средба со винарите

А1он
Квалитетот на годинашното грозје, планираните количини за откуп и цените, беа само дел од темите на денешниот работен состанок во Министерството за земјоделство, шумарство и