liberalna partija

Економија

Либералната партија бара затворање на сите казина и спортски обложувалници во населени места

А1он
„Либералната партија ги охрабрува Владата и Министерството за финансии, по примерот на нашиот западен сосед Република Албанија да направи измени во Законот за игри на
Македонија

Либерална партија: Граѓаните да ја искористат можноста и на 30 септември да ја поддржат Македонија кон НАТО и ЕУ

А1он
Свесни за предизвиците при имплементацијата на преспанскиот договор, но и за потребните чекори за остварување на националните стратешки цели, Либералната партија сака да даде придонес
Македонија

Либерална партија: Подземјето секогаш ќе биде вознемирено кога правосудството процесуира и санкционира криминал

А1он
„Либералната партија обрнува внимание на опасната појава на закани кон судии и обвинители. Сите оние кои мислат дека со закани ќе ги присилат да водат
Македонија

Либерална партија: Основен проблем на Законот за употреба на јазиците е прекршувањето на процедурата за негово донесување

А1он
„Во врска со донесувањето на Законот за употреба на јазиците, Либералната партија смета дека основен проблем е прекршувањето на процедурата. Според посебен закон што ги
Македонија

Либерална партија: Акциите на МВР и надлежните органи да станат редовна пракса, не само во Скопје, туку и во целата држава

А1он
„Либералната партија ја поздравува масовната акција на МВР и надлежните органи во локалите во Скопје, спроведена овој викенд. Апелираме истите да продолжат со зголемен интензитет
Македонија

Либерална партија: Предлагаме 23 Октомври да нема статус на државен празник

А1он
„Денес, доживувајќи ја атмосферата која владее во земјата, предлагаме 23 Октомври за последен пат да има статус на државен празник. За тоа има многу причини,
Македонија

Либерална партија: Собирањето потписи со лични податоци не е против мигранти, туку за цели на ВМРО-ДПМНЕ

А1он
„Либералната партија го осудува прибирањето на лични податоци како што се матичните броеви, адресите на живеење, како и други лични податоци на граѓаните кои се
Македонија

ЛП: Време е да помогнеме, но и да бараме одговорност и виновници за жртвите од поплава во Скопје во 21 век

А1он
На денешната итна седница, покрај оперативните насоки за помош на настраданите, Извршниот комитет на ЛП заедно со претседателите на општинските организации на ЛП од Скопје
Македонија

Либералната партија најави бојкот на изборите

А1он
Либералната партија вечерва сооопшти дека Извршниот комитет на партијата донел одлука за бојкотирање на локалните избори закажани за 24 март. Во партиското соопштение се наведува