Либерална партија: Граѓаните да ја искористат можноста и на 30 септември да ја поддржат Македонија кон НАТО и ЕУ

Од:

Свесни за предизвиците при имплементацијата на преспанскиот договор, но и за потребните чекори за остварување на националните стратешки цели, Либералната партија сака да даде придонес кон донесувањето на тешката, но правилна одлука за сегашноста и иднината на државата и граѓаните низ позитивно изјаснување на референдумот, се вели во соопштението на Либералната партија.

dobivaj vesti na viber

„По опсежни консултации, Извршниот комитет на Либералната партија одлучи да ги повика граѓаните да ја искористат можноста на 30 септември да го поддржат патот на Република Македонија кон НАТО и ЕУ. Немаме дилема дека убедлива волја на македонските граѓани од сите припадности е земјата да биде членка на овие два сојузи. Либералната партија цела деценија предупредуваше дека оваа одлука треба да се донесе низ институциите, без поделбите што неминовно ги предизвикува референдумскиот процес дизајниран од Груевски за избегнување на одговорноста од политичко водење и одлучување. Но, во вакви околности никому не му е сеедно и ниту еден политички субјект ниту поединец не може да остане без став“ велат од Либералната партија.

Би можело да ве интересира

Бербок: Лажните референдуми на делови од Украина се спротивност на слободни и фер избори

А1он

Шефот на регионот Херсон: Граѓаните мирно избраа присоединување кон Русија

А1он

И Орбан ќе спроведе референдум да го праша народот дали да воведе санкции за Русија

А1он

Захарова: Излезноста на референдумите во Украина надмина 50% во сите региони, гласовите може да се сметаат за валидни

А1он

На рефрендумите во Украина гласале повеќе од 20% од населението, не се забележани прекршоци

А1он

Г7 ги осудија „лажните“ референдуми, најавија дека никогаш нема да бидат признаени

А1он