krlez

Македонија

Не е заразен секој крлеж, но конго-кримска хеморагична треска е сериозна болест

А1он
Не секој крлеж е заразен, но конго-кримска хеморагична треска е сериозна болест, предупредуваат експерти. Три случаи се евидентирани сега во земјава. Во првиот случај, почина
Македонија

Стевановиќ: Пациентот од Велес е во добра состојба, можно е да се заразил од крлеж додека рибарел на Вардар

Орце Костов
Четириесет и двегодишниот велешанец кој е позитивен на конго кримската хеморагична треска, е во добра општа состојба и е хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ обвини дека институциите одмораат додека се шири хеморагична треска: Ширите паника им одговори Министерството

А1он
Почина лице од конго кримска хемогарична треска и вообичаена реакција од надлежните се е под контрола. Се зарази вработена на Инфективната клиника. И повторно се
Македонија

Почина 27- годишна штипјанка од смртоносната конго- кримска хеморагична треска, ја каснал крлеж

А1он
Директорот на Институтот за јавно здравје Шабан Мемети информира дека на 27.07.2023 година во лабораторијата за вирусологија бил докажан причинител на конго-кримска хеморагичка треска кај