kongo krimska treska

Македонија

Стевановиќ: Пациентот од Велес е во добра состојба, можно е да се заразил од крлеж додека рибарел на Вардар

Орце Костов
Четириесет и двегодишниот велешанец кој е позитивен на конго кримската хеморагична треска, е во добра општа состојба и е хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести
Македонија

Трет случај на конго кримска хемогарична треска

А1он
Четириесет и двегодишен велешанец е позитивен на конго кримската хеморагична треска, потврди Институтот за јавно здравје. Пациентот во моментот е хоспитализиран на Клиниката за инфективни
Македонија

Стевановиќ: Болничарката од Инфективна од денеска го прима лекот против конго-кримска треска

Орце Костов
Инфективната клиника го доби лекот рипавирин наменет за тешка форма на конго кримска хеморагична треска, а од утрово го прима заболената болничарка од истата клиника.
Македонија

Болничарката од Инфективна која заболе од конго-кримска хеморагична треска е во стабилна состојба

Орце Костов
Состојбата на болничарката од Инфективната клиника која заболе од конго-кримска хеморагична треска е стабилна. Доктор Добринка Наунова Јовановска од Инфективната клиника објасни дека параметрите кај
Македонија

МЗ: Вработен на Инфективна позитивен на конго-кримска хеморагична треска и хоспитализиран

А1он
По потврдување на случај на Конго-кримска хеморагична треска кај жена на 27 годишна возраст, еден од вработените на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби