kralica elizabeta

Свет

Војникот кој го чувал ковчегот на кралицата се онесвестил од исцрпеност, стоел во место со часови

А1он
Вирално стана видеото од војник кој паѓа покрај ковчегот на кралицата додека чувал стража. Војникот се онесвестил од исцрпеност вчера во раните утрински часови, а
Свет

Се очекува погребот на кралицата Елизабета да чини над девет милиони евра, ќе се плаќа од државниот буџет

А1он
Се очекува дека во понеделник на своите мали екрани погребот на кралицата Елизабета може да го гледаат дури четири милијарди луѓе. Државен погреб на кралицата
Свет

Светските лидери се жалат: Само Бајден ќе оди со лимузина на погребот на Кралицата, сите други со автобус

А1он
Светските лидери се жалат откако дознале дека американскиот претседател Џо Бајден на погребот на кралицата Елизабета Втора може да дојде во приватна лимузина, а останатите
Свет

(ВИДЕО) Инцидент покрај ковчегот на кралицата Елизабета: За време на пренос во живо, кралски стражар се онесвести

А1он
Британците се редат за да и оддадат почит на покојната кралица Елизабета Втора, а Би-Би-Си ја пренесува церемонијата во живо, а нејзиниот ковчег го чуваат
Свет

Британија покани претставник на Северна Кореја на погребот на кралицата

А1он
Велика Британија покани претставник на Северна Кореја да присуствува на погребот на кралицата Елизабета во понеделник, а Авганистан, Сирија и Венецуела не се поканети, изјави
Свет

ВИДЕО: Ковчегот на кралицата за последен пат во Бакингемската палата, десетици илјади луѓе беа на улиците

А1он
Кралот Чарлс и сите членови на потесното кралско семејство синоќа се собраа во Бакингемската палата за да го пречекаат ковчегот на покојната кралица Елизабета Втора,
Свет

ВИДЕО: Над пет милиони луѓе го гледаа последниот лет на кралицата Елизабета Втора, најмногу во историјата

А1он
Над пет милиони луѓе го гледаа последниот лет на кралицата Елизабета Втора додека нејзиниот ковчег и посмртните останки беа пренесени од Единбург, Шкотска во Лондон
Свет

Русија, Белорусија и Мјанмар не добија покана за присуство на државниот погреб на кралицата Елизабета Втора

А1он
Велика Британија не повика претставници на Русија, Белорусија и на Мјанмар да присуствуваат на државниот погреб на кралицата Елизабета Втора, што ќе се одржи следниот
Магазин

Чарлс присуствувал на приватна забава пред да умре Кралицата

А1он
Вечерта пред смртта на кралицата Елизабета, принцот Чарлс присуствуваше на забава, не знаејќи што ќе се случи неколку часа подоцна. Кралот Чарлс се смееше и
Магазин

Раздор во Балморал: Принцот Хари не вечерал со татко му и брат му, не му било дозволено

А1он
По пристигнувањето во Балморал, принцот Хари не вечерал со својот татко, кралот Чарлс и братот Вилијам, туку во друга куќа заедно со принцезата Ана, принцот