elizabeta vtora

Свет

Кралицата Елизабета нема да присуствува на отворање на седницата на Парламентот

А1он
Британската кралица Елизабета Втора нема да присуствува на утрешното отворање на парламентарната седница поради тешкотии со движењето, соопшти Бакингемската палата. Принцот Чарлс ќе го прочита
Свет

Кралицата Елизабета ќе присуствува на платинестиот јубилеј, на балконот нема да бидат принцовите Ендру и Хари

А1он
Британската кралица Елизабета планира следниот месец да присуствува на прославите на 70-годишнината на британскиот трон, соопшти денеска Бакингемската палата. Деведесет и шестгодишната кралица, најдолговечниот британски
Свет

Прва средба на британската кралица Елизабета по заразата со ковид, со канадскиот премиер Трудо

А1он
Британската кралица Елизабета денеска во дворецот Виндсор се сретна со канадскиот премиер Џастин Трудо. Британската кралица (95) се враќа на своите вообичаени должности, откако минатиот
Свет

Кралица Елизабета Втора: Лидерите да постигнат вистински државнички дух

А1он
Британската кралица Елизабета Втора ги повика светските лидери на климатскиот самит COP26 да постигнат вистински државнички дух и да создадат побезбедна и постабилна иднина за
Свет

Британскиот премиер и кралицата се сретнаа очи во очи по цела една година

А1он
Британската кралица Елизабета Втора по повеќе од една година го одржа својот прв неделен состанок со премиерот Борис Џонсон поради карантинот воведен во земјата против
Магазин

Кралицата Елизабета на 95 години „растрчана“ по кризни состаноци поради интервјуто на Меган и Хари

А1он
Британската кралица Елизабета Втора изминатите денови постојано била на кризни состаноци, по интервјуто на нејзиниот внук, принцот Хари и неговата сопруга Меган Маркл, во кое
Магазин

Кралицата Елизабета бара некој да ѝ го одржува профилот на Инстаграм, платата потпросечна

А1он
Интересно работно место е отворено во служба на британската кралица Елизабета Втора – на официјалната веб-страница на кралското семејство – The Royal Household, се бара
Свет

Телохранител на британската кралица уапсен со кокаин и кетамин

А1он
Припадник на британските Колдстрим гардисти, чија задача е обезбедување на објектите кои ја претставуваат Круната, е уапсен под сомнение за поседување дрога, јавуваат британските медиуми.
Свет

Британската кралица бара нејзиниот роденден да не се прославува со почесна артилериска стрелба

А1он
Британската кралица Елизабета Втора побара нејзиниот роденден да биде одбележан без почесна плутонска стрелба, соопшти Ај Ти Ви Њуз, посочувајќи дека кралицата сметала дека тоа