Чарлс присуствувал на приватна забава пред да умре Кралицата

Од:

Вечерта пред смртта на кралицата Елизабета, принцот Чарлс присуствуваше на забава, не знаејќи што ќе се случи неколку часа подоцна.

Кралот Чарлс се смееше и се шегуваше на забава ноќта пред да умре мајка му, само 24 часа подоцна се случи трагедија, се присети кралскиот фотограф Артур Едвардс, кој го изрази своето воодушевување од новиот крал. Во разговор со британскиот новинар Пирс Морган, Едвардс зборуваше за неговата интеракција со тогашниот принц од Велс во средата навечер.

“Бев во куќата Дамфрис со принцот претходната вечер, вечеравме таму. Беше одлична вечер, а потоа следниот ден видов дека сите брзо го напуштаат хотелот. Тогаш знаев дека нешто се случило и, се разбира, кога добивме вести, сочувствував за принцот. Тешко се справува со загубата на мајка си.

Артур му ја опишал на Пирс неговата средба со Чарлс по смртта на кралицата Елизабета:

„Тој излезе од авионот, јас бев единствениот фотограф таму во кралскиот авион. Тој дојде до мене и ми рече: „Дали си добро? Реков: „Многу ми е жал за твојата загуба“, а тој рече: „Па, тоа мораше да се случи еден ден.“ Потоа само ме потапка по раката и потоа замина“, рече тој.

Би можело да ве интересира

Официјално откриен надгробниот споменик на Елизабета Втора

Ана Ололовска

Погребот на кралицата Елизабета го надмина тој на Тито по посетеност

А1он

Елизабета Втора штотуку е погребана, а веќе се прават планови за нов кралски погреб

А1он

(ВИДЕО) Кралот Чарлс повторно ја шокираше јавноста: Прескокна црнец додека се ракуваше со ожалостените

А1он

Трамп го исмејуваше Бајден за тоа каде седел на погребот: Да бев јас, ќе бев во првиот ред

А1он

Околу 250.000 луѓе го посетија ковчегот на кралицата Елизабета

Ана Ололовска