koronavirus mkd

Македонија

Филипче: Се размислува за ограничување на движењето на повозрасните

Кристијан Ландов
Новите 29 заразени пациенти е очекувана бројка за министерот за здравство, Венко Филипче. Според него, мерките го даваат резултатот, а верува дека полицискиот час ќе
Македонија

ВИДЕО: Прв смртен случај во земјава од коронавирус

Кристијан Ландов
Министерот Венко Филипче кажа дека жена во Куманово починала од коронавирусот. Неа и биле направени две тестирање кои биле негативни, а по смрттта и е
Економија

Заев: За дел од граѓаните помош од една минимална плата, се запира и извршувањето додека трае кризата

Мери Јордановска
Лидерот на СДСМ Зоран Заев, освен мерките кои предвидуваат функционерите и јавниот сектор во април и мај да земаат минимална плата од 14.500 денари, до
Македонија

(ВИДЕО) СДСМ: Премиерот, министрите, директорите и јавниот сектор да земаат минимална плата од 14.500 денари

Мери Јордановска
СДСМ изготвил низа економски мерки кои ќе ги достави до Владата, а со цел да им се помогне финансиски на граѓаните и на фирмите кои
Македонија

Во Дебар и Центар Жупа се почитуваат владините мерки за заштита од коронавирусот

А1он
Изминатово деноноќие, безбедносната состојба во општините Дебар и Центар Жупа, каде е прогласена кризна состојба, е стабилна. Не се регистрирани собирања на граѓани на јавни
Македонија

Од Полска вратени седум македонски државјани, одат во задолжителен карантин

А1он
Седуммина македонски граѓани од Полска денеска со полски хуманитарен чартер чет се вратија во земјава и веднаш се проследени во задолжителен карантин, соопшти на Фејсбук
Македонија

Бројката на заболени од коронавирус во земјава достигна 114 лица

Мери Јордановска
Бројот на новозаболени од коронавирус во земјава достигна бројка од 114 лица во последниве 24 часа, говорат податоците на Министерството за здравство. Детектирани се 29
Македонија

(ВИДЕО) Градоначалникот на Дебар: Од 209 тестови, позитивни на коронавирусот се 36 лица

Кристијан Ландов
Градоначалникот на Општина Дебар, Хекуран Дука вели дека се земени 209 брисеви од кои 36 лица се позитивни на коронавирусот. Во домашна изолација во Дебар
Македонија

Кривични пријави за непочитување на мерките на Владата

А1он
Од започнувањето на примената на мерките и препораките на Владата заклучно со денеска Министерството за внатрешни работи поднесе вкупно 77 кривични пријави, а по основ