kim jong un

Свет

Ким Јонг-ун најави јакнење на севернокорејскиот нуклеарен арсенал

А1он
Севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун во обраќањето на воената парада во Пјогнјанг најави јакнење на националниот нуклеарен потенцијал. „Ќе продолжиме да преземаме чекори за зајакнување и
Свет

Ким Џонг-ун свика итен состанок на партијата

А1он
Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун свика средба на високо ниво на владејачката Корејска работничка партија, на кој ќе се разговара за стратешкото планирање во наредните месеци.
Магазин

Ким Јонг Ун не сака да му го копираат стилот, кожените јакни станаа забранети

А1он
Северна Кореја ги забрани кожените палта кои го копираат стилот на лидерот Ким Џонг Ун, јавува Радио Слободна Азија. Ким го популаризираше коженото палто во
Свет

Десетгодишнина од смртта на Ким Џонг-ил: Во Северна Кореја забранети алкохол, купување намирници и смеење

А1он
Северна Кореја утре ја одбележува десетгодишнината од смртта на поранешниот лидер Ким Џонг-ил, а многу работи ќе бидат забранети за граѓаните во периодот на 11-дневната
Свет

Ким Јонг Ун не одговара на повиците на Бајден

А1он
Северна Кореја не одговорa на обидите на администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден да воспостави неформален дипломатски контакт, изјави анонимен претставник на администрацијата во Вашингтон.
Свет

ВИДЕО: Ким Џонг Ун со тркачката чета пристигна во Русија

Виктор Јованов
Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун денеска со неговото блиндирано возило и тркачите обезбедувачи пристигна на својот прв состанок со рускиот претседател, Владимир Путин во Владивосток.
Свет

ВИДЕО: Трамп пристигна на самитот во Ханој

А1он
Американскиот претседател, Доналд Трамп пристигна во Виетнам во пресрет на самитот со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун. Авионот на Трамп слета на аеродромот во Ханој, неколку
Свет

(ВИДЕО) Детали за состанокот со Трамп: Ким со воз ќе патува два дена

А1он
Виетнам се подготвува за претстојниот состанок на американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, кој во Ханој ќе допатува со воз преку Кина,
Свет

Поранешен дипломат: Ким Џонг-ун не се откажал од нуклеарно оружје

А1он
Поранешен севернокорејски дипломат тврди дека севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун не се откажал од нуклеарното оружје и дека Пјонгјанг гледа на претстојниот втор самит меѓу Ким