Ким Џонг-ун свика итен состанок на партијата

Од:

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун свика средба на високо ниво на владејачката Корејска работничка партија, на кој ќе се разговара за стратешкото планирање во наредните месеци.

dobivaj vesti na viber

Состанокот на Централниот комитет на партијата започна вчера во Пјонгјанг, во момент кога земјата се соочува со големи економски предизвици поради меѓународните санкции, природните катастрофи и прекините на снабдување поради пандемијата на Ковид-19.

Детали за тоа што ќе се разговара на форумот на високо ниво не се соопштени, ниту пак колку дена ќе трае. Централниот комитет е водечкото тело на партијата, предводено од Ким Џонг-ун.

За време на неговите состаноци, Ким често издава нови безбедносни директиви или ја појаснува својата позиција околу односите на Пјонгјанг со САД и Јужна Кореја.

Би можело да ве интересира

Северна Кореја тврди дека бројот на случаи со „грозница“ не надминува 200 илјади дневно

Бајден: САД се подготвени на сите потези на Северна Кореја

Ана Ололовска

Северна Кореја информира за уште 186.000 случаи на „треска“ во епидемијата на Ковид-19

Ана Ололовска

Северна Кореја петти ден по ред има повеќе од 200.000 новоинфицирани со коронавирус

Ана Ололовска

Северна Кореја пријави околу 270.000 нови случаи на треска

Ана Ололовска

Ким ѝ нареди на војската да ја стабилизира дистрибуцијата на лекови за Ковид-19 во Пјонгјанг

Ана Ололовска