kabelski operatori

Магазин

Нема веќe Спорт Клуб на А1, операторот не го продолжил договорот

А1он
Од денеска, програмата на телевизијата Спорт Клуб повеќе не може да ја гледаат корисниците на телеком операторот A1, бидејќи оваа компанија одлучила да не го
Македонија

АЕК постапува за прекршувањето на ЗЕК од операторите, можат да реагираат и граѓаните, вели Манчевски

А1он
За прекршените одредби од Законот за електронски комуникации со прекинот на емитувањето на ТВ-програмите од страна на операторите постапува Агенцијата за електронски комуникации како надлежна
Македонија

Манчевски за денеска најави средби за прекинот на ТВ-програмите од операторите

А1он
Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, најави дека во текот на денов ќе има средби со засегнатите страни во однос на исклучувањето на
Македонија

Стаменковска Стојковски: Прекинот на телевизиските програми поради нетрансапрентно носење на законските измени

А1он
Вчерашниот прекин на телевизиските програми кои ги емитуваат операторите се резултат на недемократскиот, нетранспарентен и неинклузивен начин на донесување на измените на Законот за аудио
Економија

ССК: Кабелските оператори да си ги бараат правата институционално, а не на грбот на граѓаните

А1он
Сојузот на стопански комори (ССК) го квалификува како скандалозно однесувањето на кабелските оператори кои вчера еден час го прекинаа емитувањето на ТВ-програмите. ССК оценува дека
Македонија

ИНЕРКОМ повика на дијалог за проблемот со исклучувањето на ТВ каналите од операторите

А1он
Институтот за развој на електронски комуникации ИНЕРКОМ, по синоќешниот едночасовен прекин на емитување на ТВ програмите од страна на кабелските оператори, оцени дека принципиелниот дијалог
Македонија

Медиумски мрак почнува в недела, кабелските оператори времено ќе ги гасат сите телевизии

Маја Илиевска-Пачемска
Поради ненадминатите неосгласувања околу авторските права за програмите што ги реемитуваат, кабелските оператори од недела ќе почнат, времено, да ги исклучуваат сите телевизии. „А1он“ дојде
Македонија

Одложен најавениот прекин за реемитување на домашни и странски ТВ канали

А1он
Премиерот Оливер Спасовски и министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, се сретнаа со претставници на сите оператори обединети во Здружението на информатичко-комуникациски технологии,
Македонија

ЕУ нуди техничка помош за да се реши проблемот со кабелските оператори

А1он
Делегацијата на Европската унија во Скопје денеска потсети на важноста на слободата на изразувањето и на медиумите, како и на важноста од пристап до информации